معرفی کامل جادوگران دنیای ارباب حلقه ها (حقایق ناگفته درباره ایستاری ها)

معرفی کامل جادوگران دنیای ارباب حلقه ها (حقایق ناگفته درباره ایستاری ها)

در دنیای خیالی تالکین، هیچ اتفاقی بدون حضور یک جادوگر رخ نمی‌دهد؛ اما ایستاری چه کسانی هستند؟ این راهنمای شما برای شناخت جادوگران جادویی سرزمین میانی است.

در مجموعه فانتزی ارباب حلقه های جی.آر.آر تالکین، یکی از بهترین فیلم های خارجی، جادو اشکال مختلفی به خود می گیرد؛ اما هیچ جادویی قدرتمندتر از جادوی مایار، جادوگران سرزمین میانه نیست. شما نام گاندالف و سارومان را شنیده اید، شاید حتی رادگاست قهوه ای را هم بشناسید؛ اما این جادوگران چه کسانی هستند؟ از کجا آمده‌اند؟ در اینجا به این سوالات پاسخ داده‌ایم.

تاریخچه ایستاری – Istari

وقتی والار (Valar) برای اولین‌بار جهان را شکل داد، ارواحی به‌نام مایا (Maiar) را نیز خلق کرد. تعداد این ارواح در ابتدا زیاد بود و بسیاری از آن‌ها به‌عنوان فرستادگان والار خدمت می‌کردند.

وقتی سائورون حلقه یگانه را خلق کرد، والار گرد هم آمدند تا تصمیم بگیرند کدام یک از اعضا را برای مقابله با شر درحال ظهور به سرزمین میانی اعزام کنند. این ارواح به‌عنوان ایستاری، نژادی قدرتمند از جادوگران، به سرزمین میانی (Middle-earth) فرستاده شدند تا مردم سرزمین میانی را برای نبرد پیش‌رو متحد کنند.

داناترین ایستاری: گندالف خاکستری

گندالف خاکستری یکی از داناترین استاری‌های سرزمین میانه است.

طبیعتا مشهورترین و محبوب‌ترین ایستاری، گاندالف خاکستری است. نام اصلی او Olóin است و به‌عنوان مایا به Manwë، Varda، Irmo و Nienna خدمت می‌کرد، همچنین الف‌ها او را میسراندیر (Mithrandir) و دورف‌ها او را ثارکون (Tharkûn) می‌نامند.

بسیاری از داستان‌های پیش از هابیت، گاندالف را حکیمی دانا و فرزانه نشان می‌دهند که با نصیحت‌ها و توانایی‌هایش، مانند نوری حقیقی در ظلمات جهل و ناامیدی عمل می‌کند.

درطول این سال‌ها شهرت او به‌عنوان یک فرزانه‌ی دوره‌گرد افزایش یافت. او به راهنمایی گروه تورین اوکنشیلد (Thorin Oakensheild) برای بازپس‌گیری اِرِبُور (کوهستان تنها) از اژدهای اسموگ کمک کرد. همچنین بعدها، او به فرودو و حلقه یاران در بخش زیادی از سفر به موردور یاری رساند و آن‌ها را همراهی کرد.

نبرد تن‌به‌تن گاندالف با بال‌راگ، هیولای عظیم الجثه آتشین، راه فرار را برای یارانش مهیا کرد. این نبردی سهمگین و طاقت‌فرسا به مرگ هر دوی آن‌ها منجرشد؛ اما Eru، اولورین را به دنیای فانی بازگرداند تا کارش را به پایان برساند. گاندالف این‌بار با قدرتی بیشتر از پیش، به عنصری کلیدی در جنگ حلقه تبدیل شد. صحنه فوق یکی از بهترین صحنه های ارباب حلقه ها: یاران حلقه به شمار می‌رود که در ذهن مخاطبان ثبت شده است.

سارومان سفید

سارومان سفید از جادوگرانی است که به سرزمین میانه فرستاده شد و بعدها از طرفداران سائورون شد.

کورومو یک مایای تحت‌فرمان آئوله (Aulë) که بعدها به سارومان شهرت یافت، اولین نفر از گروه ایستاری بود. بااینکه به دانایی گاندالف نمی‌رسید، اما به‌عنوان رهبر جادوگران سرزمین میانی انتخاب شد.

او همچنین رئیس شورای سفید بود؛ گروهی از رهبران که برای مقابله با سائورون متحد شده بودند. گاندالف، الروند و گالادریل نیز از اعضای آن بودند.

هنگامی‌که تصمیم‌به فرستادن مایار به سرزمین میانی به‌عنوان ایستاری گرفته شد، مقرر شد که این فرستادگان قدرتمند باشند، اما از نظر قدرت با سائورون برابری نکنند و از او برتر نباشند. سارومان که به زودی به مقام Saruman می‌رسید، برای این سفر داوطلب شد و مأموریت یافت تا Alatar و Pallando (جادوگران آبی) را نیز همراهخود ببرد.

چیز زیادی از سرگذشت این دو پس از رسیدن به سرزمین میانی عنوان نشده است، جزاینکه جادوگران آبی بعد از رسیدن به سمت شرق رفتند.

کینه توزترین ایستاری

سارومان یکی از کینه‌توزترین ایستاری‌ها بود که به گندالف حسادت می‌کرد.

اولورین که بعدها به گاندالف مشهور شد، از سوی والار برای رفتن به سرزمین میانه مامور شد. این انتخاب، بذر حسادت را در دل کورومو کاشت؛ بذر نفرتی که در طول سال‌های حضورشان در سرزمین میانه بیشتر شد. الف‌ها با وجود مقام رهبری سارومان، بلافاصله گاندالف را به‌عنوان خردمندترین فرد شناختند. بعدها، گاندالف پیشنهاد رهبری شورای سفید را رد کرد و درنتیجه، این جایگاه به سارومان رسید.

سارومان پیر که از وضعیت پیش‌آمده ناراضی بود و حسادت می‌کرد به جادوی سیاه روی آورد و به‌همین‌دلیل، بیشتر به‌عنوان یک خائن بزرگ شناخته می‌شود. در “جنگ حلقه” (The War of the Rings) او قلعه خود “آیزنگارد” (Isengard) را به کارخانه اسلحه‌سازی برای سائورون تبدیل کرد و مهر محکمی براین ادعا زد.

دراین‌بین، وقتی گاندالف از نقشه‌های شوم سارومان سر درآورد، سارومان را از شورای جادوگران بیرون انداخت. همچنین Entها به سراغ آیزنگارد فرستاد تا آن را نابود سازند.

سارومان باقی عمرش را در هابیتون، به‌عنوان رهبر یک گروه شورسی سر کرد و درنهایت، به دستِ Grima Wormtongue به قتل رسید.

رادگاست قهوه‌ای

رادگاست قهوه‌ای از خوش‌قلب‌ترین و مهربان‌ترین جادوگران ارباب حلقه‌هاست که به طبیعت و حیوانات علاقه‌مند است.

دراین‌بین، مایایی به نام آئوندیل هم به سرزمین میانه فرستاده شد. او برای راضی کردن یاوانا، والاری که به گیاهان و جانوران رسیدگی می‌کرد و آن‌ها را پرورش می‌داد، همراه آن‌ها رفت.

کورومو با اکراه، پذیرفت که آئوندیل در این سفر همراه‌شان باشد. برخلاف سایر والارها، رادگاست بیشتر به زندگی آرام و لذت بخشی شبیه شخصیت‌های مهربان داستان‌ها، در دل طبیعت علاقه داشت. شایان ذکر است که الف‌های نولدور به آئوندیل لقب رادگاست دادند.

اگرچه در جریان نبرد حلقه نقش پررنگی نداشت، اما برای دور نگاه داشتن تاریکی دول گولدور (Dol Guldur) مبارزه کرد. سرنوشت رادگاست پس از جنگ حلقه همچنان در هاله‌ای از ابهام قرار دارد. تنها می‌توان امیدوار بود که به زندگی آرام و سرشار از عشق به طبیعت خود در سرزمین میانه ادامه داده باشد.

گندالف خاکستری، سائورون و رادگاست قهوه‌ای چه کسانی هستند؟

جادوگران ایستاری گروهی از موجودات قدرتمند در دنیای تخیلی ارباب حلقه‌ها اثر جی.آر.آر. تالکین هستند. آن‌ها توسط والار، خدایان جهان هستی، به سرزمین میانه فرستاده شدند تا در برابر تهدید Sauron، ارباب تاریکی، مبارزه کنند.

جادوگران ایستاری از شخصیت‌های کلیدی در داستان ارباب حلقه‌ها هستند. آن‌ها در مبارزه با Sauron و حفظ صلح و آرامش در سرزمین میانه نقشی حیاتی ایفا می‌کنند. دراین مقاله تاریخچه و سرگذشت هریک از این جادوگران را بررسی کرده‌ایم.

*برای مشاهده مطالب بیشتر و مشابه “اینجا” کلیک کنید.

منبع : vido.ir | با مووی پلات همراه باشید !


درصورت نیاز برای ارتباط با مدیریت سایت، بر روی “ارتباط با مدیریت وبسایت” کلیک کنید..

حتما ببینید

ساعت پخش سریال فاصله ها از شبکه آی فیلم + داستان و بازیگران

ساعت پخش سریال فاصله ها از شبکه آی فیلم + داستان و بازیگران

فاصله ها؛ سریالی با بازی دانیال حکیمی و شاهرخ استخری بود که زمان پخش در …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *