تلسکوپ جیمز وب یک سیاه‌چاله کلان جرم را کشف کرد

تلسکوپ جیمز وب یک سیاه‌چاله کلان جرم را کشف کرد

تلسکوپ جیمز وب که توسط ناسا عرضه شده، به تازگی موفق به کشف یک سیاه‌چاله کلان جرم بسیار سرخ در فاصله‌ی 700 میلیون سال پس از بیگ‌بنگ شد.

این کشف جدید به وسیله‌ی ستاره‌شناسان، با استفاده از داده‌های جیمز وب (JWST) صورت گرفته و نشان می‌دهد که این سیاه‌چاله در حال رشد آغازین خود در جهان اولیه محسوب می‌شود. سیاه‌چاله‌ای که کشف شده، یک رنگ سرخ بسیار مشخص دارد که این رنگ به دلیل انبساط جهان صورت گرفته است.تلسکوپ جیمز وب یک سیاه‌چاله کلان جرم را کشف کرد

با انبساط جهان در تمام جهات، نوری که از آن طرف به ما می‌رسد، به بخش سرخ طیف الکترومغناطیس منتقل می‌شود. این رنگ سرخ نشان‌دهنده‌ وجود یک پوشش گسترده از گاز و غبار در اطراف سیاه‌چاله است. گروه ستاره‌شناسی که به رهبری «لوکاس فورتاک» و «آدی زیترین» از دانشگاه «بن گوریون» فعالیت می‌کنند، با تجزیه و تحلیل داده‌های جیمز وب، موفق به تشخیص جرم سیاه چاله کلان جرمی شدند.

تلسکوپ جیمز وب

جرم این سیاه‌چاله، 40 میلیون برابر جرم خورشید است. در ضمن، پژوهشگران متوجه شدند که این سیاه‌چاله در فاصله‌ی 12.9 میلیارد سال نوری از زمین قرار دارد و با سرعت بالای خود، گاز و غبار اطراف خود را جذب می‌کند و در حال رشد است. این کشف جدید باعث هیجان و تعجب پژوهشگران شده و آن‌ها را به گسترش تحقیقات و بررسی‌های بیشتر در این زمینه ترغیب کرده است. طبق اعلام «فورتاک»

پس از دریافت اولین داده‌های جیمز وب، ما بسیار هیجان‌زده شدیم. با بررسی دقیق داده‌های دریافتی در برنامه‌ی UNCOVEER، سه جرم بسیار فشرده و سرخ مشاهده شد که توجه ما را جلب کردند. ظاهر نقطه‌ای و رنگ سرخ این اجسام به طوری که به اختروش شباهت داشت، موجب شد تا ما به شگفتی و تعجب فراوانی برسیم.

منبع : figar.ir | با مووی پلات همراه باشید !
*برای مشاهده مطالب بیشتر و مشابه “اینجا” کلیک کنید.


درصورت نیاز برای ارتباط با مدیریت سایت، بر روی “ارتباط با مدیریت وبسایت” کلیک کنید..

حتما ببینید

ساعت پخش سریال فاصله ها از شبکه آی فیلم + داستان و بازیگران

ساعت پخش سریال فاصله ها از شبکه آی فیلم + داستان و بازیگران

فاصله ها؛ سریالی با بازی دانیال حکیمی و شاهرخ استخری بود که زمان پخش در …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *