مروری بر کمدی‌هایی که برمبنای دعواهای زن‌وشوهری شکل گرفته‌اند به بهانه اکران فیلم «خجالت‌نکش2» | بعضی‌ها داغشو دوست دارند

مروری بر کمدی‌هایی که برمبنای دعواهای زن‌وشوهری شکل گرفته‌اند به بهانه اکران فیلم «خجالت‌نکش2» | بعضی‌ها داغشو دوست دارند

دعواهای زن‌وشوهری و کل‌کل‌های جذاب میان آنها تا به حال سوژه بسیاری از فیلم‌ها بوده است. در سینمای ایران هم کمدی‌های زیادی با تمرکز روی این سوژه شکل گرفته‌اند. بخش مهمی از این فیلم‌ها به آثار ماندگاری تبدیل شده‌اند و  هنوز پس از گذشت سال‌های زیاد از خاطرمان بیرون نرفته‌اند. «خجالت نکش» به کارگردانی رضا مقصودی هم یکی از فیلم‌هایی است که در دهه نود روی این سوژه بنا شده بود؛ فیلمی که در قسمت اول بسیار مورد توجه قرار گرفت و کارگردان را ترغیب کرد تا قسمت دوم آن را بسازد.

کانال تلگرام مووی پلات

به گزارش مووی پلات، فیلم «خجالت نکش2؛ جدایی قنبر از صنم» به کارگردانی رضا مقصودی، از امروز چهارشنبه 16 خرداد اکران شده است. به این بهانه مروری داریم بر فیلم‌های مهمی که روی سوژه کل‌کل‌های زن‌وشوهری بنا شده‌اند.

همسر | مهدی فخیم‌زاده | 1372

داستان خجالت نکش 2 یا جدایی قنبر از صنم بر اساس فرمول کل‌کل‌های زن و شوهری بنا شده است.
مهدی هاشمی و فاطمه معتمد آریا در نمایی از فیلم «همسر»

مهدی فخیم‌زاده در فیلم «همسر» مشکلات یک زن‌وشوهر همکار را با بازی فاطمه معتمدآریا و مهدی هاشمی در کانون تمرکز قرار داده بود. زن و مردی که هردو از کارمندان برگزیده شرکتی دارویی بودند. پس از اینکه با کمک هم فساد مالی مدرعامل قبلی را فاش می‌کردند، زن به عنوان مدیرعامل جدید شرکت معرفی می‌شد و مرد نمی‌توانست این مسئله را هضم کند. احساس کمبود می‌کرد و تا می‌توانست بر سر راه مدیریت همسرش سنگ می‌انداخت و صراحتا حسادتش را به نمایش می‌گذاشت. مدام در کار همسرش مداخله می‌کرد و برایش پاپوش می‌دوخت و محیط خانه را برایش عذاب‌آور می‌کرد تا مجبورش کند از سمتش دست بکشد و جا را برای او خالی بگذارد. نهایتا می‌فهمید که نزدیک‌ترین دوستانش به او نارو زده‌اند تازه متوجه حمایت‌های همسرش می‌شد و می‌پذیرفت با او همراه شود. این فیلم سال 1372 اکران شد اما هنوز هم پس از گذشت 31 سال قدیمی نشده و جذاب به نظر می‌رسد.

عینک دودی | محمدحسین لطیفی | 1378

داستان خجالت نکش 2 یا جدایی قنبر از صنم بر اساس فرمول کل‌کل‌های زن و شوهری بنا شده است.
فاطمه معتمدآریا و ایرج طهماسب در نمایی از فیلم «عینک دودی»

«عینک دودی» روایتی کمدی است از مشکلات زندگی یک زوج در دنیای مدرن. داستان درباره اختلاف میان زنی مستقل و بلندپرواز با مردی مطیع، تابع قانون و کاری است؛ زن و شوهری که کمترین نقطه اشتراکی با هم ندارند اما همچنان به هم علاقمندند. آنها حالا بعد از چند سال درست زمانی که تصمیم قطعی به جدایی می‌گیرند، وارد ماجرایی می‌شوند که موقعیت شان تغییر می کند. سینا مردی تابع قانون است و پا از چارچوب مشخصی که دارد فراتر نمی‌گذارد. او شبانه‌روز کار می‌کند تا همسرش زندگی مناسب و درخور انتظارش را داشته باشد اما باز هم نمی‌تواند او را راضی کند. سینا شخصیتی مطیع دارد و همیشه از طرف همسرش توسری می خورد و وقتی نظم زندگی‌اش بهم می‌خورد و با آدم‌های جدیدی روبه‌رو می‌شود، در موضع قدرت قرار می‌گیرد و بالاخره عصیان می‌کند و مقابل همسرش می‌ایستد. «عینک دودی» یکی از مهمترین کمدی‌های دهه هفتاد است و علاوه بر فیلمنامه بامزه آن، بازی فاطمه معتمدآریا و ایرج طهماسب هم باعث جذابیت بیشترش شده است.

آتش‌بس | تهمینه میلانی| 1385

داستان خجالت نکش 2 یا جدایی قنبر از صنم بر اساس فرمول کل‌کل‌های زن و شوهری بنا شده است.
مهناز لفشار و محمد رضا گلزار در نمایی از فیلم «آتش بس 1»

در میان فیلم‌های زن و شوهری که تهمینه میلانی ساخته است، «آتش بس» به دلیل ساختار کمدی متفاوتش به اثر ویژه‌ای تبدیل شده. میلانی در این فیلم روی دوئل زن و شوهری دست گذاشت و محمدرضا گلزار و مهناز افشار را در موقعیت‌های کمدی قرار داد و از دل آن به معنای مدنظرش رسید. نکته قابل توجه «آتش‌بس» این بود که لج‌ولجبازی‌ها و رفتارهای کودکانه میان یک زوج، از منظر یک روانشناس به تصویر کشیده می‌شد. درواقع هرکدام از آنها ماجراها را از نقطه نظر خودش برای روانشناس تعریف می‌کرد و دکتر راهکاری به آنها می‌داد تا بتوانند به شناخت جدیدتری هم از خودشان و هم از همسرشان برسند. این فیلم کمدی، علاوه بر سرگرم‌کنندگی، محتوای قابل‌توجهی داشت. .«آتش بس1» سال 1385 اکران عمومی شد و بیش از یک میلیارد تومان فروش کرد. عنوان پرفروش‌ترین فیلم سال را هم به دست آورد.

خروس جنگی | مسعود اطیابی | 1386

داستان خجالت نکش 2 یا جدایی قنبر از صنم بر اساس فرمول کل‌کل‌های زن و شوهری بنا شده است.
رضا عطاران و مریلا زارعی در نمایی از فیلم «خروس جنگی»

داستان «خروس جنگی» به کارگردانی مسعود اطیابی روی محور لج‌ولج‌بازی‌های زن و شوهری به نام مریم و محمود با بازی مریلا زارعی و رضا عطاران پیش می‌رفت. محمود مدیر یک رستوران بود و به خاطر مشغولیت‌های زیادش وقتی برای خانواده نمی‌گذاشت. از طرف دیگر همسرش از این گلایه داشت که کارهای خانه زیاد است و خسته می‌شود. از آنجایی که هیچ‌کدام درکی از شرایط دیگری نداشتند تصمیم می‌گرفتند در یک دوره کوتاه، جایشان را باهم عوض کنند. «خروس جنگی» سال 1388 اکران شد و جزو فیلم‌های پرفروش سینما بود. علت اصلی موفقیت فیلم در وهله اول به بازی رضا عطاران برمی‌گشت و در کنار آن به جذابیت کل‌کل‌های میان مریم و محمود که با بازی عطاران و زارعی موفق از آب درآمده بود. درکل دعواهای زن و شوهری در فیلم‌های کمدی جذاب به نظر می‌رسد و این کشمکش مداوم می‌توانست خوشایند مخاطبان باشد.

کانال تلگرام مووی پلات

رژیم طلایی | رضا سبحانی | 1391

داستان خجالت نکش 2 یا جدایی قنبر از صنم بر اساس فرمول کل‌کل‌های زن و شوهری بنا شده است.
مهدی هاشمی و مریلا زارعی در نمایی از فیلم «رژیم طلایی»

«رژیم طلایی» به کارگردانی رضا سبحانی، فیلمی کمدی است که مهریه‌های عجیب و غریب را به شوخی می‌گیرد. زن و شوهری که هنگام ازدواج مهره‌شان را طلا معادل مجموع وزن هردوشان قرار داده‌اند، هنگام جدایی به دردسر می‌افتند. زن برای بالاتر رفتن میزان مهریه شروع به پرخوری می‌کند و مرد برای اینکه بتواند پرخوری همسرش را جبران کند رژیم می‌گیرد تا لاغر شود. حالا در این بین تلاش‌های زن برای ترغیب مرد به خوردن بیشتر و ریاضت‌هایی که مرد در مقابل خوراکی‌های مختلف تحمل می‌کند موقعیت‌های جذابی را رقم می‌زند. در این فیلم مریلا زارعی و مهدی هاشمی نقش زن‌وشوهر را داشتند. «رژیم طلایی» در مقایسه با سایر آثاری که در این فهرست بهشان اشاره کردیم آثار چندان موفقی نبود اما بازی این زوج باعث شده بود فیلم به اثری قابل دفاع تبدیل شود.

آتش‌بس2 | تهمینه میلانی | 1392

داستان خجالت نکش 2 یا جدایی قنبر از صنم بر اساس فرمول کل‌کل‌های زن و شوهری بنا شده است.
بهرام رادان و میترا حجار در نمایی از فیلم «آتش بس 2»

 میلانی سال 1392 ادامه «آتش‌بس» را با تعویض بازیگران اصلی ساخت. این بار بهرام رادان و میترا حجار به جای محمدرضا گلزار و مهناز افشار نقش زن و شوهرهای اصلی فیلم را بازی کردند. قسمت دوم در مقایسه با قسمت اول چند مرتبه‌ای عقب‌تر بود. اینبار هم لجبازی میان یک زوج و همچنین تفاوت‌های شخصیت و خانوادگی در مرکز توجه قرار داشت و باز هم یک روانشناس قرار بود با آنها همراهی کند اما برخلاف قسمت اول، نه موقعیت‌های کمدی بامز‌ه‌ای داشت و نه محتوای قدرتمندی. میلانی ظرافت و طنز موجود در قسمت اول را به طور کامل کنار گذاشته و از این فیلم بیشتر به عنوان تریبونی برای صدور بیانیه استفاده کرده بود. «آتش‌بس2» سال 1393 روی پرده رفت و نزدیک به 5 میلیارد تومان فروش کرد. از نظر میزان مخاطب هم عقبگرد زیادی داشت. میلانی پس از آن پروانه ساخت سومین قسمت «آتش بس» را گرفت اما هنوز آن را نساخته است.

خجالت نکش | رضا مقصودی | 1396

داستان خجالت نکش 2 یا جدایی قنبر از صنم بر اساس فرمول کل‌کل‌های زن و شوهری بنا شده است.
شبنم مقدمی و احمد مهرانفر در نمایی از فیلم «خجالت نکش 1»

در کمدی روستایی «خجالت نکش» به کارگردانی رضا مقصودی، داستان روی محور بچه‌دار شدن دیر هنگام یک زوج میانسال در روستا و تلاش آنها برای پنهان کردن این مسئله از فرزندان و همسایه‌ها بنا شده بود.  قنبر مردی ساده و میانسال بود که بعد از سروسامان دادن فرزنداندش با داشتن عروس و نوه تصمیم می‌گرفت به حرف رئیس‌جمهور گوش دهد و مجددا بچه‌دار شود. رضا مقصودی روی ساده‌دلی مردم روستا دست گذاشته و البته در بیان برخی روایت‌ها به چفت‌وبست‌های منطقی فیلم بی‌توجه مانده بود. با این حال از آن جهت جهت دست روی سوژه جدیدی گذاشته و از تصمیم‌گیری‌ها و سیاست‌های اشتباه مسئولان در زمینه کاهش و افزایش جمعیت استفاده درستی کرده بود، اثر قابل‌قبولی به نظر می‌رسید. درواقع فیلم روی این مسئله تاکید داشت که شعارهای دولتمردان چقدر تغییر می‌کند و هیچ ثباتی برای زندگی در این زمانه وجود ندارد.

خجالت نکش2 ؛ جدایی قنبر از صنم | رضا مقصودی | 1402

داستان خجالت نکش 2 یا جدایی قنبر از صنم بر اساس فرمول کل‌کل‌های زن و شوهری بنا شده است.
شبنم مقدمی و احمد مهرانفر در نمایی از فیلم «خجالت نکش 2؛ جدایی قنبر از صنم»

رضا مقصودی پنج سال بعد از موفقیت قسمت اول «خجالت نکش» ، تصمیم به ساخت قسمت دوم این فیلم گرفت. در قسمت دوم هم مبنای داستان براساس کل کل‌های قنبر و صنم استوار شده  اما اینبار داستان با قسمت اول کاملا متفاوت است. آن‌ها براساس اتفاقی از هم جدا می‌شوند و حالا بعد از جدایی دست به کارهایی می‌زنند تا حسادت یکدیگر را تحریک کنند. قسمت دوم این فیلم به مانند قسمت اول مورد توجه مخاطبان قرار گرفته و توانسته در طول سه روزی که از شروع اکرانش می‌گذرد نزدیک به 5 میلیارد تومان فروش کند.

منبع : www.filmnews.ir | با مووی پلات همراه باشید !
*برای مشاهده مطالب بیشتر و مشابه “اینجا” کلیک کنید.


درصورت نیاز برای ارتباط با مدیریت سایت، بر روی “ارتباط با مدیریت وبسایت” کلیک کنید..

حتما ببینید

درباره یک رئالیتی‌شو شکست خورده با اجرای یوسف تیموری که همچنان در حال انتشار است | «همزادمن» روی اعصاب من

درباره یک رئالیتی‌شو شکست خورده با اجرای یوسف تیموری که همچنان در حال انتشار است | «همزادمن» روی اعصاب من

رئالیتی‌شو «همزاد من» با اجرای یوسف تیموری به دلیل کیفیت پایین نه تنها موج ایجاد …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *