نگاهی به جایگاه مهم رخشان بنی‌اعتماد و پوران درخشنده در سینمای ایران | برسد به دست آقای وزیر

نگاهی به جایگاه مهم رخشان بنی‌اعتماد و پوران درخشنده در سینمای ایران | برسد به دست آقای وزیر

محمدمهدی اسماعیلی، وزیر فرهنگ و ارشاد  در بخشی از گفت وگویش با مجله تصویری «قاف»درحالی رخشان بنی‌اعتماد و پوران درخشنده را باهم اشتباه گرفته است که هردو آنها جزو مهمترین کارگردان‌های زن سینمای ایران هستند و آثار درخشان زیادی از هریک از آنها برجا مانده است. رخشان بنی‌اعتماد اولین فیلمش را سال 1366 ساخت و پوران درخشنده سال 1365و هردو آنها بیش از 35 سال در عرصه کارگردانی تجربه دارند.

 به گزارش مووی پلات، محمدمهدی اسماعیلی، وزیر فرهنگ و ارشاد مهمان مجله تصویری قاف بود. بخشی از گفت‌وگوی اکبر نبوی با اسماعیلی به بحث بی‌توجهی وزیر فرهنگ به سینماگران و مشکلات آنها اختصاص داشت. نبوی به اسماعیلی گفت که به عنوان وزیر فرهنگ باید دغدغه اهالی سینما را داشته باشد و بداند چرا کسی مثل رخشان بنی‌اعتماد کار نمی‌کند یا ابراهیم حاتمی‌کیا به جای فیلم ساختن سراغ سریال رفته است. اسماعیلی سریع مقابل این اظهارات موضع گرفت و گفت«خانم بنی‌اعتماد امروز از اعضای اصلی شورای سیاستگذاری سینماست.» آنهم درحالی که این جایگاه در اختیار پوران درخشنده است. محمدمهدی اسماعیلی درحالی رخشان بنی‌اعتماد و پوران درخشنده را باهم اشتباه گرفته که هردو کارگردان، از دهه شصت در سینمای ایران جایگاه ویژه‌ای دارند.

وزیر ارشاد در مصاحبه‌ای رخشان بنی‌اعتماد را با پوران درخشنده اشتباه گرفت.
رخشان بنی اعتماد همراه با جهانگیر کوثری سر صحنه فیلم «بانوی اردیبهشت» تولید سال 1376

رخشان بنی‌اعتماد کیست؟ | رخشان بنی‌اعتماد اولین بار 37 سال پیش در فیلم «خارج از محدوده» استعدادش را به نمایش گذاشت و بعد از آن با فیلم «زرد قناری» بیشتر دیده شد. او در ابتدای راه پرکار بود و در فاصله‌ای کوتاه سه فیلم سینمایی ساخت. در عین حال ساخت مستند را هم فراموش نمی‌کرد. چهار سال پس از کارگردانی اولین فیلمش، پشت دوربین «نرگس» ایستاد؛ سال .1370 فیلم در جشنواره دهم فجر تحسین شد و سیمرغ بهترین کارگردانی را دریافت کرد. بعد از این فیلم بیش از پیش مورد توجه قرار گرفت. با فیلم‌هایی مثل «روسری آبی»، «زیر پوست شهر»، «گیلانه»، «خون‌بازی» و «قصه‌ها»، بارها قدرتش را در ساخت یک فیلم اجتماعی جذاب و در عین‌حال انتقادی به نمایش گذاشت. بنی‌اعتماد موفق ترین کارنامه را در میان زنان کارگردان سینما دارد. دریافت سیمرغ بهترین کارگردانی برای «نرگس»، سیمرغ بهترین فیلمنامه برای «روسری آبی» و «خون بازی» و جایزه ویژه هیئت داوران برای «گیلانه» همچنین شیر طلایی ونیز برای «قصه‌ها»، جایزه فیپرشی برای «روسری آبی»، جایزه جشنواره فیلم تورین برای «زیر پوست شهر» و … شاهدی است بر این مدعا.  بنی‌اعتماد چند سال پیش در شاخه نویسندگی به آکادمی اسکار دعوت شد. همچنین به عنوان داور بخش افق‌های هفتادوچهارمین دوره جشنواره فیلم ونیزانتخاب شد.

وزیر ارشاد در مصاحبه‌ای رخشان بنی‌اعتماد را با پوران درخشنده اشتباه گرفت.
پوران درخشنده همراه با حسین جعفریان پشت صحنه فیلم «زمان ازدست رفته» تولید سال 1368

پوران درخشنده کیست؟ | اولین بار در سال 1365 فیلم «رابطه» را براساس زندگی یک نوجوان ناشنوا ساخت و بسیار مورد توجه قرار گرفت. این اولین تجربه کارگردانی درخشنده بود. او در این فیلم تلاش می‌کرد به مشکلات معلولان در جامعه بپردازد. یک سال بعد از ساخت «رابطه»، درخشنده دست روی داستانی با محوریت دختری ناشنوا گذاشت و به مشکلات و محدودیت‌های سیستم آموزشی در قبال ناشنوایان در دهه شصت اشاره کرد. ماجرای فیلم درباره دختری به نام ملیحه بود که براثر ضربه روحی (فوت مادرش) در کودکی قدرت تکلمش را از دست می‌داد. او برای این فیلم دیپلم افتخار بهترین کارگردانی را گرفت. درخشنده در دهه هشتاد با دو فیلم «شمعی در باد» و «بچه‌های ابدی» دو اثر مهم دیگر در کارنامه‌اش به جا گذاشت تا اینکه با «هیس دخترها فریاد نمی‌زنند» مجددا در مرکز توجه‌ها قرار گرفت. این فیلم در سی و یکمین جشنواره فیلم فجر، بهترین فیلم از نگاه تماشاگران شد. او سال 1395 «زیر سقف دودی» را کارگردانی کرد و نامزد بهترین کارگردانی و بهترین فیلم شد. پوران درخشنده عضو انجمن‌های فیلمسازان زن آمریکا (WIF)، کارگردانان مستقل آمریکا (IFP) و مرکز بین‌المللی فیلم کودکان و نوجوانان یونسکو (CIFEJ) نیز بوده است. در جشنواره چهلم فیلم فجر، پوران درخشنده عضو هیئت انتخاب بود و امسال هم داور جشنواره فجر چهل‌ودوم. درخشنده آذر ماه هم برای فیلمی به اسم «عشق» مجوز ساخت گرفته و درحال حاضر عضو شورای سیاستگذاری سینماست.

منبع : www.filmnews.ir | با مووی پلات همراه باشید !
*برای مشاهده مطالب بیشتر و مشابه “اینجا” کلیک کنید.


درصورت نیاز برای ارتباط با مدیریت سایت، بر روی “ارتباط با مدیریت وبسایت” کلیک کنید..

حتما ببینید

«کنسرتینو» با اجرای علیرضا عصار منتشر می‌شود

«کنسرتینو» با اجرای علیرضا عصار منتشر می‌شود

برنامه جدیدی با عنوان «کنسرتینو» به میزبانی علیرضا عصار خواننده موسیقی پاپ کشور، از 9 …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *