معرفی فیلم Dances with Wolves

معرفی فیلم Dances with Wolves | هارمونی زندگی و طبیعت

به مناسبت عید نوروز ۱۴۰۳ به سراغ معرفی یکی از شاهکارهای تاریخ سینما به نام Dances with Wolves رفته‌ایم که توسط کوین کاستنر ساخته شده است.

کانال تلگرام مووی پلات

شاید که بر روی کاغذ سینما و تلویزیون را بتوان به عنوان یک سرگرمی خطاب کرد که صرفاً اوقات فراغتمان را با آن سپری نماییم اما در طول تاریخ شاهد ساخته شدن آثاری هستیم که بسیار فراتر از مفهوم سرگرمی ظاهر شده و نه تنها تا ابد در یاد بینندگانش باقی می‌ماند، بلکه حاوی روایات، مفاهیم و وقایعی است که می‌تواند دیدگاه و ذهن هر مخاطبی را نسبت به مسائل مختلفی به چالش بکشد. آثار متعدد و ارزشمندی که در معرفی فیلم امروز به سراغ یکی از آن‌ها به نام Dances with Wolves ساخته کوین کاستنر در ابتدای دهه ۱۹۹۰ میلادی رفته‌ایم.

فیلمی به شدت زیبا و تاثیرگذار که در زمان خود نه تنها با بازخوردهای شگفت‌ انگیزی از سوی مخاطبین عام و منتقدین روبرو شد، بلکه به عنوان یکی از مهمترین عناوین هنر هفتم به شمار می‌رود که هر سینما دوستی حداقل یک بار باید به تماشای آن نشسته و از تصویرسازی خارق العاده‌اش لذت ببرد. Dances with Wolves در مراسم اسکار زمان خود نه تنها برنده جوایز ارزشمندی همچون بهترین فیلم، بهترین کارگردانی، بهترین فیلم‌برداری، بهترین فیلم‌نامه اقتباسی و بهترین موسیقی شد، بلکه نخستین ساخته در ژانر وسترن سینمای هالیوود محسوب می‌شود که پس از گذشت ۶۰ سال جایزه بهترین فیلم جشنواره اسکار را دریافت کرده است.

پس اگر که تاکنون موفق به تماشای شاهکار خلق شده توسط کوین کاستنر نشده‌اید، با ما همراه باشید تا نگاهی به داستان و عوامل سازنده‌ Dances with Wolves داشته باشیم که می‌تواند گزینه‌ای ایده‌آل برای تماشا در تعطیلات عید باستانی پیش در نظر گرفته شود.

معرفی فیلم Dances with Wolves | هارمونی زندگی و طبیعت - گیمفا
  • نام فیلم: Dances with Wolves
  • نام فیلم به فارسی: رقصنده با گرگ‌ها
  • سال ساخت: ۱۹۹۰
  • ژانر: درام و وسترن
  • کارگردان: کوین کاستنر
  • نویسنده: مایکل بلیک
  • بازیگران: کوین کاستنر، مری مکدانل، گراهام گرین، رادنی ای گرانت و تانتو کاردینال

در فیلم Dances with Wolves ما به سال ۱۸۶۳ میلادی و بحبوحه جنگ داخلی آمریکا می‌رویم؛ جایی که نبرد میان نیروهای ایالات شمالی و متحده و ایالات جنوبی و مؤتلفه در شدترین حالت خود جریان دارد. در آغاز فیلم با ستوانی به نام جان دونبار آشنا می‌شویم که صدمه شدیدی را متحمل شده و در آستانه قطع پای سمت چپش قرار دارد. با این حال او بدون توجه به شرایط فیزیکی‌اش، به پا خواسته و به میدان نبرد بازمی‌گردد.

میدان نبردی که طرفین درگیر در آن بدون هیچ دستاوردی به سمت یکدیگر آتش افروخته و اساساً جنگ به بن بست خورده است. جان دونبار که امیدی به زندگی ندارد، سوار بر اسب شده و به وسط میدان رفته تا حواس نیروهای مؤتلفه را پرت نماید و اصطلاحاً خود را گوشت دم توپ کرده تا بتواند برای هم‌رزمان خود زمان بخرد. با این حال به طرز معجزه آسایی زنده مانده و مسبب پیروزی نیروهای اتحادیه می‌شود؛ دستاوردی که ژنرال او را مجاب کرده تا مداوایش را به پزشک شخصی‌اش واگذار نماید.

کانال تلگرام مووی پلات

معرفی فیلم Dances with Wolves | هارمونی زندگی و طبیعت - گیمفا

پس از بهبودی و نمایش شجاعتی مثال زدنی، جان دونبار راهی سرزمین‌های دور کشورش شده تا به عنوان بخشی از نیروهای مرزی به مقابله با سرخ‌پوست‌ها بپردازد. پس از پشت سر گذاشتن مسافتی بسیار طولانی و طاقت‌فرسا، به دژی می‌رسد که برخلاف تصوراتش نه تنها کسی در آنجا زندگی نمی‌کند، بلکه عملاً یک خرابه به تمام معنا بوده که حتی در برابر ساده‌ترین حملات نیز دوامی نخواهد داشت. البته که با وجود تمامی این شرایط، سرزمین جدید دارای آرامش خاصی می‌باشد که جان دونبار را شیفته خود می‌کند.

ستوان آمریکایی در حالی که به مرور روزهای خود را صرف بهبود شرایط این به اصطلاح دژ می‌کند، بالاخره آن اتفاقی که مدت‌ها انتظارش را می‌کشید و چه بسا از آن وحشت داشت، به وقوع پیوسته و با سرخ‌پوست‌ها روبرو می‌شود. ارتباطی که قاعدتاً در ابتدا با تهدید و خشونت همراه بوده و جان دونبار که به معنای واقعی کلمه تک و تنها در دژ حضور دارد را به وحشت دچار کرده و تمام سعی خود را به کار می‌گیرد تا استحکاماتی را برای درگیری احتمالی با آن‌ها تدارک ببیند؛ درگیری‌ای که بر روی کاغذ شانسی برای زنده ماندن در آن نخواهد داشت.

معرفی فیلم Dances with Wolves | هارمونی زندگی و طبیعت - گیمفا

با این حال برخلاف تصورش، قبیله سرخ‌پوست‌ها آن مردم وحشی و خونخواری که تصور می‌کرد، نبوده و ارتباطی دوستانه بین آن‌ها شکل می‌گیرد. ارتباطی که در ابتدا با داد و ستد کالا همراه شده و سپس به صمیمیتی کشیده می‌شود که عدم درک زبان یکدیگر به بزرگترین مانع بین جان دونبار و سرخ‌پوست‌ها تبدیل می‌شود. مانعی که با پیدا شدن سر و کله زنی آمریکایی که از کودکی در بین این قبلیه بزرگ شده، شروع به کنار رفتن کرده و بالاخره پس از پشت سر گذاشتن مدتی طولانی، ستوان تنهای ماجر و مردم قبیله شروع به درک خلق و خو و فرهنگ یکدیگر می‌کنند.

با وجود ایجاد صمیمیت و صلح میان جان دونبار و سرخ‌پوست‌ها اما روزگار خوش آن‌ها دوام چندانی نداشته و از یک سو سر و کله قبلیه بسیار وحشی و خونخواری پیدا شده که آذوقه آن‌ها را مورد تهدید قرار داده و در سمت دیگر ماجرا پای ارتش نیروهای اتحادیه به داستان باز می‌شود که سعی در بازپس‌گیری دژ داشته و برخلاف جان دونبار علاقه چندانی به برقراری دوستی با سرخ‌پوست‌ها ندارند. سلسله اتفاقاتی که نه تنها برای خود شخص جان دونبار می‌تواند گران تمام شده و برچسب خائن از سوی هم‌وطنانش بخورد، بلکه می‌تواند کشتار نیروهای قبیله که حال به خانواده‌اش تبدیل شده‌اند را نیز در پی داشته باشد.

معرفی فیلم Dances with Wolves | هارمونی زندگی و طبیعت - گیمفا

کوین کاستنر یکی از بازیگران مشهور تاریخ سینمای هالیوود به شمار می‌رود که آثار ارزشمند گوناگونی را نقش آفرینی کرده است. با این حال شاید بتوان گفت که به یاد ماندنی‌ترین فیلم او Dances with Wolves نام دارد که از قضا کارگردانی‌اش نیز با خود وی بوده است. این بازیگر آمریکایی موفق شده تا نه تنها سرباز خسته از روزگاری را به تصویر بکشد که برای پیدا کردن آرامش، به دوردست‌ها سفر کرده و با مردمی ارتباط برقرار می‌کند که همیشه از آن‌ها وحشت داشته، بلکه در قامت کارگردان نیز توانسته تا جلوه‌های بصری ناب و چشم‌نوازی را به تصویر بکشد که حتی پس از گذشت ۳۴ سال ذره‌ای از کیفیت و جذابیت آن کاسته نشده است.

اساسی‌ترین و مهمترین ویژگی رقصنده با گرگ‌ها به نمایش رویارویی فرهنگ و زندگی مردمانی مربوط می‌شود که همیشه در جنگ و نزاع با یکدیگر بوده‌اند. از یک سو جان دونبار ذهنیتی وحشی‌گرایانه و خونخوارانه نسبت به سرخ‌پوست‌ها داشته و مردم قبلیه نیز به این ستوان آمریکایی در قامت سرباز مرگباری نگاه می‌کنند که آمده تا خانه، زندگی و آرامش آن‌ها را از بین ببرد. اختلاف دیدگاهی که به شکلی تاثیرگذار و به مرور بهبود پیدا کرده و به مانند کودکانی که تازه راه رفتن و برقراری ارتباط را یاد گرفته‌اند، شاهد ایجاد دوستی جذابی میان طرفین ماجرا هستیم که مملو از سکانس‌های درام و حتی کمدی می‌باشد تا در نهایت به ایجاد رابطه‌ای عاطفی میان شخصیت‌های اصلی داستان ختم شود.

معرفی فیلم Dances with Wolves | هارمونی زندگی و طبیعت - گیمفا

ساخته فراموش نشدنی کوین کاستنر با فیلم‌نامه تحسین شده مایکل بلیک ما را با سیر شخصیت پردازی استادانه حول محور قهرمانی آشنا می‌کند که از مردی بدون هیچ امید و انگیزه‌ به جنگجوی خستگی ناپذیری تبدیل می‌شود که با افراد قبیله به مانند اعضای خانواده‌اش رفتار کرده و دغدغه و نگرانی‌ آن‌ها برای او نیز حائز اهمیت جلوه می‌کند. دوستی و برقراری ارتباط او با طبیعت بکر آمریکا و مردم قبیله نه تنها زندگی وی را هدفمند می‌کند، بلکه مفهوم عشق را نیز برایش به ارمغان می‌آورد تا جلوه متفاوت و خاصی از زندگی که تاکنون تجربه نکرده را چشیده و از آن لذت ببرد.

در پایان باید که فیلم Dances with Wolves فارغ از تمامی ارزش‌ها و ویژگی‌های خاص و منحصر به فردی که برخوردار می‌باشد، حس و حالی را به ارمغان آورده که امروزه به هیچ عنوان نمی‌توان همانندش را در سینمای هالیوود تجربه کرد. Dances with Wolves اثری محسوب می‌شود که نه فقط برای سرگرمی، بلکه به معنای واقعی کلمه می‌تواند روح شما را جلا داده و تجربه‌ای به یاد ماندنی از هنر هفتم را برایتان به ارمغان بیاورد که تماشای آن برای مخاطب جدید قطعاً حال و هوای تعطیلات نوروز سال ۱۴۰۳ را تحت تاثیر قرار خواهد داد.

منبع : gamefa.com | با مووی پلات همراه باشید !
*برای مشاهده مطالب بیشتر و مشابه “اینجا” کلیک کنید.


درصورت نیاز برای ارتباط با مدیریت سایت، بر روی “ارتباط با مدیریت وبسایت” کلیک کنید..

حتما ببینید

آگراندیسمان، قسمت هشتم | بررسی اجرای علیرضا عصار در برنامه «کنسرتینو» | یک جنتلمن حرفه‌ای

آگراندیسمان، قسمت هشتم | بررسی اجرای علیرضا عصار در برنامه «کنسرتینو» | یک جنتلمن حرفه‌ای

مرجان فاطمی | «کنسرتینو» یکی از متفاوت‌ترین برنامه‌هایی است که تا به حال در عرصه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *